Menu

CzechEnglishDeutschPolishItalianDutchFrenchSpanisch


+420 774 668 011
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Historie VK

V červenci 1993, jsem se na Novém Zélandu stal občanem fiktivního státního útvaru Independent Territory of the West Coast. Múj pas „Nezávislého teritoria Západního pobřeží“ si můžete prohlédnout zde.


Tehdy vznikla myšlenka vytvořit něco podobného u nás doma. Odtud však bylo k vytvoření Valašského království přece jenom docela daleko. V roce 1995 jsem cestoval po Skotsku a zde jsem se setkal s pasem „Auld Scotia“, který mi daroval můj kamarád Pavel Knebl z Tiché. Poté jsem ještě nějakou doby pobýval a cestoval po USA a Kanadě až jsem se na začátku dubna 1997 vrátil domů. Zde jsem se spolu s kamarádem a společníkem v agentuře NAMASTE Pavlem Kosíkem začal pracovat na projektu fiktivního státu, jehož smyslem byla dlouhodobá propagace regionu Beskyd a Valašska zejména v oblasti kultury a cestovního ruchu.

Tento projekt již byl souborem dílčích děl podle autorského zákona a mého know how a dostal název VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ.

Nejdříve bylo potřeba definovat území Valašského království. Zde jsme kontaktovali Valašské muzeum v přírodě, které nám poskytlo několik map území na kterém žilo a žije zejména valašské obyvatelstvo. Mapy, které jsme měli k dispozici si můžete prohlédnout zde. Z těchto map nás nejvíce zaujala mapa Valašska podle vědomí sounáležitosti obyvatel a ta se stala podkladem k prvnímu definování území Valašského království. Toto území bylo poprvé vyobrazeno na maketě pasu Valašského království v květnu 1997. Tato maketa se bohužel nedochovala. Poté jsme definovali první základní listinu Práv a svobod Valašského království. Poté dochází k rozhodnutí kontaktovat různé významné osobnosti regionu a mezi nimi i herce Boleslava Polívku (pokračování příště). TH

 

zpátky nahoru
   Rudolf Jelínek   Valaši

Spolufinancováno z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu „Podpora turistických oblastí v Moravskoslezském kraji"

TOPlist

Dawson City (Yukon)– Edinburgh (Scotland) – Edwardstown (Australia) – Trojanovice, Prague (Czech Republic) – Jayapura (Yrian Jaya)– Linköping (Sweden) – Leh (India) – Roznov p. R. –Jimbaran (Indonesia) – Charleston (New Zealand) – Považská Bystrica (Slovakia) – Talkeetna (Alaska) – Vancouver (British Columbia)

25 let k vašim službám! – 25 years at your service!