Menu

CzechEnglishDeutschPolishItalianDutchFrenchSpanisch


+420 774 668 011
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Cimbálové muziky se ve Frenštátě pod Radhoštěm setkaly již po patnácté

Celkem 26 dětských a dospělých lidových muzik valašské kultury Karpatského oblouku trojmezí Slovenska, Polska a České republiky zavítalo 23. a 24. května 2014 do Frenštátu p. R. na 15. hudební festival Setkání cimbálových muzik Valašského království. Záštitu nad festivalem převzal hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a jeho náměstek Svatomír Recman, senátor Petr Gawlas a předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica.

 

Program začal už v pátek v pravé poledne, kdy přišli do městského kina studenti frenštátských škol, aby si poslechli nejen hezké písničky v podání Valašského vojvody z Kozlovic, ale dozvěděli se něco více o sběratelích lidových písní i o folkloru na lašsko-valašském pomezí v pořadu Valašsko a jeho muzikanti. „Studenti mě mile překvapili, protože bylo vidět, že je to zajímá. Mluvené slovo střídala muzika, tance i filmová projekce a děcka byly nadšené," popisovala atmosféru v kině Marie Hrnčířová.

Odpolední vystoupení dětí zaplnilo náměstí. Ať už to byli mlynáři z Dolňánku, děti z Trojanovjánku, nebo zpěváci a muzikanti ze Senzabandu, kteří předvedli dětskou operu Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Červená Karkulka. Poté už patřilo náměstí vítězům regionálních kol Zpěváčka a odpoledne se představily zahraniční soubory v pořadu Pozdravy zahraničních účastníků. Večer pak patřil FCM Radegast, Tomáši Kočkovi s orchestrem a slovenské skupině Banda, která vystoupila v pořadu „Od folkloru k World Music". „Tomáš Kočko byl úžasný. Už jak jsem přicházel na náměstí a slyšel zvuk bubnů, říkal jsem si, to je paráda! Jeho hudba je hodně rytmická, melodická, cítím z ní energii a přitom to má blízko k folkloru, chválil večerní koncert Tomáš Karafiát. Originální byla také slovenská skupina Banda, jejíž repertoár má lidové kořeny, ale hudbu se snaží přizpůsobit obrazu svému. „Po klasických lidovkách a cimbálových muzikách byl páteční večer příjemným oživením, řekl jeden z návštěvníků."

Lichnovská Javořinka probudila svým Budíčkem na dobré ráno frenštátské náměstí do dalšího slunečného dne. Po slavnostním přijetí zástupců lidových hudeb, souborů a sponzorů rozezněl náměstí jazz v podání Swingtime Bandu, smyčcového souboru i tanečního orchestru ZUŠ. Také letos byl zahájen odpolední program troubením na pastýřskou trúbu a sólovým vystoupením Kláry Obručové za doprovodu BROLNu. Velký potlesk sklidilo vystoupení houslistky Markéty Janouškové. Balet živých loutek v podání Davida Pargače a Patricka Ulmana byl originálním zpestřením festivalu. „Původně jsem netušil na jaký festival jedu, ale když jsem zjistil, že je to Frenštát, tak jsem se těšil. Myslím, že to naše vystoupení je dost dobrý kontrast. Z publika šla super energie,"zhodnotil své vystoupení David. „Byla to paráda," řekl primáš Kašavy Petr Král. „A po tomhle máme vystupovat?" Ale nakonec zahráli a nejen oni. Náměstí rozezněla polská Ochodzita, slovenská cimbálovka Bystričan, maďarská Ritka Magyar Folkband, Kapela Warzonka i Valašský vojvoda. Hudební festival byl zakončen celovečerním vynikajícím vystoupením orchestru a sólistů Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna, jejichž jednotlivé části byly odměňovány bouřlivým potleskem a jejich vystoupení bylo vyvrcholením jubilejního patnáctého ročníku setkání cimbálových muzik VK.

foto: Tomáš Karafiát, Romana Stejskalová, Zuzana Kalinová

Naposledy změněnoúterý, 27 květen 2014 17:44

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru
   Rudolf Jelínek   Valaši

Spolufinancováno z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu „Podpora turistických oblastí v Moravskoslezském kraji"

TOPlist

Dawson City (Yukon)– Edinburgh (Scotland) – Edwardstown (Australia) – Trojanovice, Prague (Czech Republic) – Jayapura (Yrian Jaya)– Linköping (Sweden) – Leh (India) – Roznov p. R. –Jimbaran (Indonesia) – Charleston (New Zealand) – Považská Bystrica (Slovakia) – Talkeetna (Alaska) – Vancouver (British Columbia)

23 let k vašim službám! – 23 years at your service!