Menu

CzechEnglishDeutschPolishItalianDutchFrenchSpanisch


+420 774 668 011
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jánošíkův dukát 2016

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 5. – 7. srpna 2016 v Rožnově pod Radhoštěm.

Jánošíkov dukát z.s, Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, a Svetové združenie Slovákov vo svete, pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 5. – 7. srpna XVIII. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2016 - jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře. Záštitu nad letošním festivalem převzali 1. místopředseda vlády a ministr financí ČR Andrej Babiš, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a predseda Úradu pre Slovákov žijúcích v zahraničí Ján Varšo.

V rožnovském Dřevěném městečku vystoupí přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvátska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Řekové, Bulkaři a Ukrajinci.

 

Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku probíhat výstava „SÚVISLOSTI – fotografie Karola Kállaya".

Sobotní večerní pořad nazvaný „V Liptove na tanci" je věnovaný regionu Liptova, ještě předtím ale návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa...", tradiční program „Od Tatier k Šumave", v němž se představí šest souborů z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků - Slováků, a program krajanských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav". Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven sobotní odpolední pořad „Pesničky bez bariér". V programové nabídce jsou i tři novinky škola pro muzikanty „Muzikantské cifry" v letošním roce hudba a hudební cifry z Liptova, Pěvecký program venovaný ukážkam piesňovej tradície Liptova - k posluchu aj spevu pod názvem „Ozveny z malinových vrchov". A do třetice chystáme pro návštěvníky malé krátkodobé odkladiště dětí pod názvem „Detský dvor" kde se děti můžou něčemu přiučit v dětských dílničkách, zajezdit si na dřevěných koloběžkách nebo chodit na chůdách. V programu festivalu návštěvníci tradičně najdou také řadu zábavných a soutěžních pořadů: ať už je to 16. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre), anebo Malá škola tanců z Liptova (pod vedením Michaely Košovej ve spolupráci s členy FS Váh Liptovský Mikuláš). V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný " NALADENÔ?" a všichni účinkující, hosté i diváci se rozloučí na galakoncertu "Z rodného kraja". I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru," zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.
Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Fondu na podporu umenia, společnosti Vahala s.r.o. a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun a Folklórna únia na Slovensku.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, Studio VEMORI Ostrava, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, časopis Folklór, Rádio Janko Hraško.sk a Rádio Slovakia international.

Naposledy změněnopátek, 05 srpen 2016 06:02

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru
   Rudolf Jelínek   Valaši

Spolufinancováno z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu „Podpora turistických oblastí v Moravskoslezském kraji"

TOPlist

Dawson City (Yukon)– Edinburgh (Scotland) – Edwardstown (Australia) – Trojanovice, Prague (Czech Republic) – Jayapura (Yrian Jaya)– Linköping (Sweden) – Leh (India) – Roznov p. R. –Jimbaran (Indonesia) – Charleston (New Zealand) – Považská Bystrica (Slovakia) – Talkeetna (Alaska) – Vancouver (British Columbia)

25 let k vašim službám! – 25 years at your service!