Menu

CzechEnglishDeutschPolishItalianDutchFrenchSpanisch


+420 774 668 011
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Na cestovní ruch bez efektu 49 miliard…

Jsem si přečetl závěr, ke kterému dospěl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), když zkontroloval „podporu cestovního ruchu", kterou vynaložila Česká republika, potažmo také já, vy a naší evropští spoluobčané ze svých daní, v letech 2007 až 2013. A co na to Ministerstvo pro místní rozvoj?
„Podle ministerstva za poklesem či stagnací turistiky ale stojí to, že podíl cestovního ruchu na hrubém domácím produktu má v poslední dekádě mírně klesající tendenci, což je dáno rychlejším růstem HDP... „ :-) A pak to tady nemá vypadat jako v kocourkově... Celý článek si přečtěte třeba na http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/stat-dal-na-cestovni-ruch-49-miliard-bez-uspechu-rika-nku/r~753b473a163b11e49849002590604f2e/


K napsání této mé glosy se chystám již od svého návratu z Nového Zélandu, ale nedařilo se mi dosud najít čas. Úředníci a politici však likvidují základy regionálního cestovního ruchu s nevídaným nasazením a je nejvyšší čas jim zabránit v jejich úplné devastaci.
Zeptali jste se někdy proč po těch 20 letech, kdy do turismu a cestovního ruchu stát „nacpal" miliardy dotací nevzkvétáme? Proč stále krachuje jedna restaurace za druhou? Proč už se nevyplatí provozovat hotely či jiné standardní turistické služby, které jinde na světě prosperují? Proč nás, kteří pracují v cestovním ruchu a gastronomii ubývá? Proč všichni nebohatneme a nemáme na své cestování více peněz a nebo volného času? Proč se nemáme už třeba tak jako naši rakouští nebo jiní západní sousedé i když jsme v práci od rána do večera?
Když se na problém podíváte od protinožců "vzhůru nohama", zjistíte, že hlavní důvody jsou dva, které spolu úzce souvisí:
- DOŠLO K POSTUPNÉMU ZNÁRODNĚNÍ PROSTORU K PRÁCI A PODNIKÁNÍ V CESTOVNÍM RUCHU A CO ZA DOBRÝCH ČASŮ VYKONÁVALI ŽIVNOSTNÍCI A PODNIKATELÉ DNES VYKONÁVÁ OPĚT STÁT ČI VEŘEJNÁ SFÉRA JAKO NEZISKOVOU NEBO LÉPE ŘEČENO ZTRÁTOVOU ČINNOST. JEDNÁ SE NAPŘÍKLAD O PROVOZ INFORMAČNÍCH CENTER, KULTURNÍCH AGENTUR, AGENTUR CESTOVNÍHO RUCHU A DOKONCE JIŽ I PROVOZ NĚKTERÝCH HOSPOD A RESTAURACÍ!!! JE NEUVĚŘITELNÉ, JAK SE POLITICI A ÚŘEDNÍCI DO VĚCÍ V CESTOVNÍM RUCHU, KTERÉ VŮBEC NEUMÍ, DOKÁŽOU ANGAŽOVAT. PŘITOM BY CESTOVNÍMU RUCHU NEJVÍCE PROSPĚLO, KDYŽ BY RADĚJI NEDĚLALI VŮBEC NIC... CESTOVNÍ RUCH SE STAL DOSLOVA „KONÍČKEM" VEŘEJNÉ SPRÁVY, KTERÁ NEJEN, ŽE JE ÚPLNĚ MIMO REALITU, A VYTVOŘILA SI ZA NAŠE DANĚ SVĚT JEN SAMA PRO SEBE, V KTERÉM SI CESTUJE PO DRAHÝCH VELETRZÍCH A PLÝTVÁ MILIARDAMI, ALE HLAVNĚ JE DNES V TÉTO BRANŽI BOHUŽEL ČASTĚJI JAKO ŠKODNÁ...

- DRUHÝM DŮVODEM JE MALÁ KUPNÍ SÍLA, POTAŽMO VYSOKÉ DANĚ JIŽ I U NÍZKOPŘÍJMOVÝCH SKUPIN (STŘEDNÍ TŘÍDA JE U NÁS SYSTEMATICKY LIKVIDOVÁNA A SPOLEČNOST SE POLARIZUJE NA MILIONY NÍZKOPŘÍJMOVÝCH (V POROVNÁNÍ SE ZÁPADEM A SILOU KUPNÍ SÍLY) A HORNÍCH 100 000. DŮVODEM JE SNAD NEJNIŽŠÍ NEZDANITELNÉ MINIMUM NA SVĚTĚ (VŠICHNI NEZDAŇUJEME SNAD JEN 1000 EURO ROČNĚ, NĚMCI VŠAK 8000 EURO, RAKUŠANÉ 12 000 EURO...). PODTRŽENO SHRNUTO: KAŽDÝ Z NÁS MÁ NÁSOBNĚ MENŠÍ KUPNÍ SÍLU NEŽ ZÁPADNÍ EVROPSKÝ SPOLUOBČAN A TO OVLIVŇUJE VŠE...

JAKÉ JE ŘEŠENÍ? ZRUŠIT KONKRÉTNÍ POLITICKÁ A ÚŘEDNICKÁ MÍSTA NEJEN V CESTOVNÍM RUCHU, UŠETŘIT TAK PENÍZE, MASIVNĚ ZVÝŠIT NEZDANITELNÉ MINIMA A SNÍŽIT DANĚ! VŠICHNI BUDEME MÍT VÍCE PENĚZ A NAŠE ZEMĚ BUDE OPĚT VZKVÉTAT...
TH

Naposledy změněnočtvrtek, 04 září 2014 17:14

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru
   Rudolf Jelínek   Valaši

Spolufinancováno z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu „Podpora turistických oblastí v Moravskoslezském kraji"

TOPlist

Dawson City (Yukon)– Edinburgh (Scotland) – Edwardstown (Australia) – Trojanovice, Prague (Czech Republic) – Jayapura (Yrian Jaya)– Linköping (Sweden) – Leh (India) – Roznov p. R. –Jimbaran (Indonesia) – Charleston (New Zealand) – Považská Bystrica (Slovakia) – Talkeetna (Alaska) – Vancouver (British Columbia)

22 let k vašim službám! – 22 years at your service!