Menu

CzechEnglishDeutschPolishItalianDutchFrenchSpanisch


+420 774 668 011
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

XIV. Setkání cimbálových muzik pod Radhoštěm

23. - 25. května 2013, Frenštát p. R., Moravskoslezský kraj

Bohaté tradice valašské kultury Karpatského oblouku trojmezí Polska, Slovenska a ČR udržují v živé tvůrčí činnosti lidové muziky, které se sjíždějí každým rokem do Frenštátu pod Radhoštěm na hudební festival "Setkání cimbálových muzik Valašského království".

O sobotě a neděli 24. a 25. května bude znít frenštátské náměstí Míru opět muzikou. V programu vystoupí 32 dětských a dospělých muzik, kapel, orchestrů i pěveckých sborů, z Polska a Slovenska, Těšínského Slezska, z Valašska a Lašska. Jedinečnost festivalu není ovšem pouze v množství účinkujících. Pořadatelé považují za velmi důležité podporovat novou muzikantskou generaci, a tak se hudebního setkání zúčastňují téměř tři čtvrtiny dětských a mládežnických lidových hudeb a muzik. Dávají prostor také místním orchestrům ZUŠ a dětským pěveckým sborům. Ojedinělost festivalu tkví i v tom, že není jenom hudební přehlídkou, ale snaží se přispět k uměleckému růstu dětských muzik - jejich účast na festivalu je spojena s odborným poradenstvím.

Program festivalu bude nejen nabitý, ale i pestrý. Tradičně ho provází výstava kreseb žáků frenštátských škol, její vernisáž proběhne ve čtvrtek 23. května. Festivalu se účastní i několik "hvězdných" hostů - Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, s nímž vystoupí kromě stálých sólistů i finalisté celostátní soutěže Zpěváček 2013, v sobotu večer zazáří v komorním pořadu Zlaté husle a sólisti Lúčnice a závěr festivalu vytvoří koncert exkluzívní lidové hudby Cigánski diabli z Bratislavy. K pohodové atmosféře jinak hudebního festivalu přispějí i stánky s ukázkami lidových řemesel a domácími specialitami.

Záštitu nad hudebním festivalem převzali Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj, Svatomír Recman, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a Libor Karásek, náměstek Ministerstva obrany ČR. Festival se koná v rámci oslav Českého rozhlasu 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás.

Přijeďte do Frenštátu pod Radhoštěm poslechnout si řadu vynikajících muzik a potěšit tak sami sebe i účinkující, od těch nejmenších až po zkušené profesionály. Srdečně Vás zvou hlavní pořadatelé Město Frenštát pod Radhoštěm, Folklorní sdružení ČR a Valašský soubor písní a tanců z Trojanovic a spolupořadatelé Valašské folklorní sdružení, Valašské království a CVČ Astra. Zahraničními partnery jsou Regionaly Osrodek Kultury z Bielska-Bialej z Polska, Folklórna únia na Slovensku a Szlovák Közmüvelodési Központ Budapešť. Finančně festival podporují International Visegrad Fund, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Moravskoslezský kraj a další sponzoři. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel, TV NOE, www.borovice.cz, Dětská tisková agentura, Literární noviny, časopis Folklor.

Program festivalu najdete zde.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru
   Rudolf Jelínek   Valaši

Spolufinancováno z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu „Podpora turistických oblastí v Moravskoslezském kraji"

TOPlist

Dawson City (Yukon)– Edinburgh (Scotland) – Edwardstown (Australia) – Trojanovice, Prague (Czech Republic) – Jayapura (Yrian Jaya)– Linköping (Sweden) – Leh (India) – Roznov p. R. –Jimbaran (Indonesia) – Charleston (New Zealand) – Považská Bystrica (Slovakia) – Talkeetna (Alaska) – Vancouver (British Columbia)

25 let k vašim službám! – 25 years at your service!