Menu

CzechEnglishDeutschPolishItalianDutchFrenchSpanisch


+420 774 668 011
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V Ulanbatare bylo cholodno

5 dní z Moskvy do Ulanbaataru. 5 dní čtení, rozjímání a pití piva v jednom z nejslavnějších vlaků na světě. 5 dní ve vlaku, jehož průvodčí mluvili pouze čínsky. Takový byl začátek cesty do Mongolska. Expres Moskva - Peking vyrazil jednoho mrazivého moskevského večera. Topilo se uhlím a pilo pivo. Večery přicházely pořád dřív až najednou vysvitl lesk jezera Bajkal. Do Ulanbaataru zbýval den a se spolucestujícími jsme domluvili párty na šest hodin. Když mi na budíku zapípalo 18:00 vyrazil jsem s lahví vodky o pár vagónů dál. Dva Švédové leželi na posteli a překvapeně na mě hleděli. Jdu přece na párty! Hej hej! No jo, rada na příště, domlouváte-li párty, ujasněte nejen kde a kdy se koná, ale hlavně v jakém časovém pásmu ať se vám nestane to co mi.

Mongolsko byla pro mě trochu divná země nejen tím, že lidé měli na všechno spousty času. Po týdnu na horách jsem docela dost unavený a promrzlý spaním v listopadových teplotách klesajících často k -25 stupňů, otevřel dveře od nejbližší jurty a gesty oznámil, že u nich dnes spím. Aniž by domácí přerušili aktuální činnosti, pozvali mě dovnitř a pokynuli ať si udělám pohodlí. Nalili mi typický slaný čaj a podali takové malé tvrdé koblížky.

Stopovat po mongolských dálkách bylo obtížné. Lidé očekávají nějakou finanční odměnu. A tak jsem smlouval, smlouval, smlouval a smlouval. Ale i když jsem usmlouval dobrou cenu, uprostřed stepi zastavili a řekli, že mám zaplatit dvakrát tolik. Vystoupil jsem, zaťukal si na čelo a šel dál. Dojeli mě s tím, že si dělali srandu a nabrali zpět do auta. Nemám rád takové zkoušení. Když jsme dojeli nad ránem do hlavního města, pověděl řidič, že je taxikář a že mu mám zaplatit dvakrát tolik, protože to je tarif. Krásné a peprné nadávky zněly z mých úst, ale proti deseti naštvaným mongolům, kteří mě obklíčili někde na předměstí Ulanbaataru moc nepomohly. Leč trval jsem na svém a skončili jsme na policejní stanici. Milý pán strážce zákona však náš spor odmítl se slovy, že to není jeho problém, že to je záležitost občanského práva. Můj překvapený pohled vyjádřil, že až si mě tamti venku podají, že to jeho problém bude. Abych to zkrátil, nakonec to byl on, kdo mě odvezl před ubytovnu....

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru
   Rudolf Jelínek   Valaši

Spolufinancováno z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu „Podpora turistických oblastí v Moravskoslezském kraji"

TOPlist

Dawson City (Yukon)– Edinburgh (Scotland) – Edwardstown (Australia) – Trojanovice, Prague (Czech Republic) – Jayapura (Yrian Jaya)– Linköping (Sweden) – Leh (India) – Roznov p. R. –Jimbaran (Indonesia) – Charleston (New Zealand) – Považská Bystrica (Slovakia) – Talkeetna (Alaska) – Vancouver (British Columbia)

25 let k vašim službám! – 25 years at your service!